Kiedy trzeba kupić drukarki fiskalne?

Drukarki fiskalne Brak komentarzy
Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Obowiązek fiskalizacji obrotów znacznie ograniczył swobodę polskich przedsiębiorców. Dziś nie ma już mowy o tym, aby konkretna grupa biznesmenów mogła sobie rejestrować dzienne obroty wyłącznie w formie podręcznego notesu. Współcześnie każda sprzedaż musi być ściśle kontrolowana przez urząd skarbowy, a jej odzwierciedleniem musi być odpowiedni zapis poczyniony na wybranym urządzeniu. Mowa tu o kasach i drukarkach fiskalnych, które znajdują się dziś na wyposażeniu każdej firmy, która osiąga odpowiednio wysokie obrotu lub prowadzi działalność gospodarczą w określonym przepisami profilu.

Wysokość obrotu jako czynnik wpływający na rodzaj rozliczeń

Zgodnie z zapisami w polskim prawie skarbowym, obowiązek rejestrowania sprzedaży nakładany jest na tych przedsiębiorców, którzy w pierwszym roku działalności przekroczą obrót w wysokości dwudziestu tysięcy złotych, a w dalszych latach działalności – czterdzieści tysięcy złotych. Oprócz progu finansowego, prawodawca przewidział szereg okoliczności zmuszających przedsiębiorców do zakupu urządzeń fiskalnych bez względu na wysokość obrotu. Takim rodzajem działalności jest na przykład sprzedaż srebrnej biżuterii.

W wymienionych wyżej przypadkach przedsiębiorca zmuszony jest zaopatrzyć się w kasy lub Drukarki Fiskalne i za ich pośrednictwem rejestrować każdą sprzedaż.

Co lepsze: drukarki czy kasy?

Mimo, iż powszechnie mówi się o konieczności zakupu kas fiskalnych, istnieje również możliwość wyboru innych urządzeń spełniających te same funkcje. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują drukarki fiskalne. Są to mniejsze urządzenia, które od klasycznych kas fiskalnych różnią się przede wszystkim brakiem samodzielnego działania. Do ich poprawnej pracy wymagane jest skorelowanie działania drukarek fiskalnych z komputerem, na którym zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie oraz wgrana jest baza wszystkich oferowanych na sprzedaż produktów (usług).

Drukarki fiskalne w pewnych okolicznościach są zdecydowanie bardziej korzystne dla przedsiębiorcy, aniżeli ich bliźniacze wersje w postaci kas fiskalnych. Przede wszystkim istnieje możliwość precyzyjnego nadzorowania stanu magazynowego, jak również możliwość wprowadzania korekt przed wydrukowaniem paragonu.